De Consumentenbond test jaarlijks tientallen laptops op prestaties, schermkwaliteit, accuduur en bouwkwaliteit. Uit hun meest recente tests (2025-2026) komen steeds dezelfde vijf modellen bovenaan terug: de Apple MacBook Air M4, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Dell XPS 14, ASUS ZenBook S 14 en HP Envy 16. Hieronder vind je per model wat de testers precies gemeten hebben, voor wie het geschikt is en wat de prijs is.
Let op: de volledige testscores en “Beste Koop”-labels van de Consumentenbond zijn alleen zichtbaar voor leden. De informatie hieronder is gebaseerd op gepubliceerde testsamenvattingen, persberichten en vergelijkingssites die de resultaten openbaar samenvatten (stand juni 2026). Wil je ook de beste opties vergelijken bij Coolblue op basis van jouw specifieke situatie? Dat kan een handige aanvulling zijn naast de testuitslagen.
Hoe test de Consumentenbond een laptop?
Voordat je de toplijst begrijpt, helpt het om te weten waarop de Consumentenbond precies let. De testredactie koopt laptops anoniem in een reguliere winkel, zodat er geen “perstest”-exemplaren worden opgestuurd die beter zijn afgesteld dan de winkelversie. Dat maakt de uitkomsten betrouwbaarder dan veel andere reviews.
De vijf hoofdcriteria zijn gewogen als volgt:
| Testcriterium | Weging | Wat wordt gemeten? |
|---|---|---|
| Prestaties | 30% | Processorsnelheid, multitasking, render- en compilatietijden |
| Schermkwaliteit | 25% | Helderheid (nits), kleurnauwkeurigheid (sRGB/DCI-P3), contrastverhouding |
| Accuduur | 20% | Uren bij 150 nits helderheid, gesimuleerd kantoorgebruik |
| Bouwkwaliteit | 15% | Materiaalafwerking, scharnierspanning, buigstijfheid behuizing |
| Gebruiksgemak | 10% | Toetsenbordreactie, touchpad-nauwkeurigheid, poortaanbod |
Naast deze criteria kijkt de bond ook naar warmteontwikkeling onder belasting, geluid van de koelventilator en de aangeboden garantie- en serviceperiode. Een laptop die op papier indrukwekkende specs heeft maar na twintig minuten gamen terugschakelt vanwege overbehitting, haalt geen hoge score.
De testresultaten worden regelmatig bijgewerkt. Een model dat vorig jaar “Beste Koop” was, kan dat dit jaar niet meer zijn als er betere alternatieven zijn verschenen of als de prijs is gestegen. Het loont dus om bij grote aankopen de actuele versie van de test te raadplegen.
Laptop 1: Apple MacBook Air 13 inch (M4, 2025)
De MacBook Air met de M4-chip is volgens meerdere vergelijkingssites de meest genoemde Consumentenbond-aanrader in de categorie lichtgewicht laptops onder 1.500 euro. Apple vernieuwde het model begin 2025 met de M4-processor, 16 GB unified memory als standaard en een verbeterd Neural Engine voor AI-taken.
De accuduur is een van de sterkste punten. In de standaard kantoortest haalt de MacBook Air M4 consequent 17-18 uur, wat in de praktijk neerkomt op twee volle werkdagen zonder oplader. Het scherm (2560×1664 pixels, maximaal 500 nits) scoort hoog op kleurnauwkeurigheid: de P3-kleurruimte is voor 99% gedekt, wat het model interessant maakt voor fotobewerkingen en grafisch ontwerp.
Een punt om te onthouden: de MacBook Air heeft geen actieve koeling. Bij langdurige zware taken (videorendering, 3D-modellering) kan het systeem warmte-throttling toepassen. Voor dat type werk is de MacBook Pro een betere keuze. Als je echter kantoorwerk, lichte beeldbewerking en browsen combineert, is de Air meer dan krachtig genoeg.
- Processor: Apple M4 (10-core CPU, 10-core GPU)
- Geheugen: 16 GB unified memory (standaard)
- Opslag: 256 GB SSD (uitbreidbaar tot 2 TB)
- Gewicht: 1,24 kg
- Adviesprijs (juni 2026): vanaf 1.299 euro
- Besturingssysteem: macOS Sequoia
Nadeel: Apple-laptops draaien macOS, niet Windows. Voor gebruikers die afhankelijk zijn van specifieke Windows-software (bepaalde boekhoudpakketten, ERP-systemen, games) is dit een serieus obstakel. Crossover-tools bestaan, maar zijn niet altijd stabiel.
Laptop 2: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 (2025)
De ThinkPad X1 Carbon is al decennialang de standaard voor zakelijke laptops, en de dertiende generatie (2025) maakt die reputatie opnieuw waar. De Consumentenbond geeft dit model hoge cijfers op bouwkwaliteit en toetsenbord. Het ThinkPad-toetsenbord geldt al jaren als een van de beste op de markt: de toetsen hebben een duidelijke slagdiepte van 1,5 mm, wat bij langdurig typen minder vermoeiend is dan de vlakkere toetsen op veel concurrenten.
Het model weegt 1,12 kg ondanks het grote 14-inch scherm, wat voor zakelijke reizigers een groot voordeel is. De behuizing is gemaakt van koolstofvezel en magnesiumlegering, gecertificeerd voor militaire duurzaamheidsstandaarden (MIL-STD-810H). Dat betekent onder andere: getest op weerstand tegen schokken, trillingen, temperatuurschommelingen en stof.
De Intel Core Ultra 7 (Series 2) processor behaalt goede scores in multitaskbenchmarks. Gecombineerd met 32 GB LPDDR5x-geheugen en een snelle PCIe 4.0 SSD is dit een machine die ook veeleisende kantooromgevingen aankan. De accuduur bedraagt 12-14 uur bij realistische kantoorbelasting, minder dan de MacBook Air maar ruim voldoende voor een werkdag.
- Processor: Intel Core Ultra 7 165H (of gelijkwaardig)
- Geheugen: 16-32 GB LPDDR5x
- Opslag: 512 GB-1 TB PCIe NVMe SSD
- Gewicht: 1,12 kg
- Adviesprijs (juni 2026): vanaf 1.499 euro
- Besturingssysteem: Windows 11 Pro
Voor wie specifiek Windows-software nodig heeft of in een zakelijke omgeving werkt met IT-beleid, Active Directory en remote beheer, is de ThinkPad X1 Carbon de meest solide keuze in de test.
Laptop 3: Dell XPS 14 (9440, 2025)
De Dell XPS 14 scoort uitstekend op schermkwaliteit. Het OLED-scherm met 3,2K-resolutie (3200×2000 pixels) biedt een contrastverhouding van 1 miljoen op 1 en een onbeperkte kijkhoek. Voor grafisch ontwerpers, videobewerkers en iedereen die veel met beelden werkt, is dit scherm een grote troef.
Dell heeft bij de XPS 14 ook de poortuitrusting verbeterd ten opzichte van eerdere modellen. Je krijgt twee Thunderbolt 4-poorten, een USB-A-poort, een SD-kaartlezer en een HDMI 2.1-aansluiting. Dat laatste ontbreekt op de MacBook Air, die voor HDMI een adapter nodig heeft. Voor mensen die regelmatig presenteren of een extern scherm aansluiten, maakt dat een praktisch verschil.
De NVIDIA GeForce RTX 4050 grafische kaart in de XPS 14 maakt het ook geschikt voor lichte gaming en GPU-versnelde bewerkingstaken in programma’s als Adobe Premiere Pro en DaVinci Resolve. Volledig zware gaming op hoge resolutie is niet het doel van dit model, daarvoor zou je eerder naar een dedicated gaming laptop moeten kijken (zie ook wat NVIDIA precies doet voor gamers).
- Processor: Intel Core Ultra 7 185H
- Grafisch: NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6)
- Geheugen: 16-32 GB LPDDR5x
- Opslag: 512 GB-1 TB PCIe NVMe SSD
- Scherm: 14,5 inch OLED, 3200×2000, 120 Hz
- Adviesprijs (juni 2026): vanaf 1.799 euro
Nadeel: de prijs ligt hoger dan de meeste concurrenten. Bovendien is de accuduur (8-10 uur) lager dan bij de MacBook Air of ThinkPad X1. Dat is deels een gevolg van het stroomhongerige OLED-scherm en de discrete GPU.
Laptop 4: ASUS ZenBook S 14 (UX5406, 2025)
De ASUS ZenBook S 14 is de verrassing in de Consumentenbond-test: een model dat minder bekendheid heeft dan de MacBook Air of ThinkPad, maar qua prestaties en bouwkwaliteit in dezelfde klasse speelt. ASUS gebruikt voor de behuizing Ceraluminum, een proprietary materiaal dat harder is dan aluminium en een ceramische uitstraling geeft. Het resultaat is een laptop van 1,2 kg die voelt als premium zonder de premiumprijskaartje van de Dell XPS.
De Intel Core Ultra 7 256V-processor met Intel Arc-grafisch is specifiek ontworpen voor AI-gerelateerde taken en energie-efficiëntie. In accuduurtests haalt de ZenBook S 14 consistent 15-16 uur, vergelijkbaar met de MacBook Air. Het 3K OLED-scherm (120 Hz) is een serieuze concurrent van het Dell-scherm voor een lagere prijs.
Voor thuisgebruik, creatief werk en studenten is de ZenBook S 14 de beste prijs-kwaliteitsverhouding in de top vijf. De adviesprijs begint rond 1.099 euro, wat aanzienlijk minder is dan de Dell XPS of ThinkPad X1. Het model ondersteunt ook Wi-Fi 7, de nieuwste draadloze standaard die op steeds meer routers beschikbaar komt.
- Processor: Intel Core Ultra 7 256V
- Grafisch: Intel Arc 140V
- Geheugen: 32 GB LPDDR5x
- Opslag: 1 TB PCIe 4.0 SSD
- Scherm: 14 inch OLED, 2880×1800, 120 Hz
- Adviesprijs (juni 2026): vanaf 1.099 euro
Laptop 5: HP Envy 16 (2025)
De HP Envy 16 is de enige 16-inch laptop in de top vijf en richt zich op een ander publiek dan de vier lichtgewicht modellen hierboven. Als je lange werkdagen maakt achter een bureau, regelmatig grote spreadsheets opent of multitaskt met tien browservensters naast videoconferenties, biedt een groter scherm een merkbaar comfortvoordeel.
HP heeft de Envy 16 uitgerust met een OLED-touchscreen van 2800×1800 pixels. Naast de grootte is ook de speaker een vermeldenswaardig punt: het viersprekersysteem met Poly-audio is een van de betere in zijn klasse. Voor hybride werkers die regelmatig Teams-vergaderingen houden of presentaties geven, maakt dat een tastbaar verschil.
De AMD Ryzen AI 9 HX 375-processor (of de Intel-variant afhankelijk van configuratie) biedt uitstekende prestaties in de Cinebench-multithreadtest, vergelijkbaar met de Intel Core Ultra 7 in de XPS 14 maar bij een lagere prijs. De accuduur valt met 9-11 uur iets lager uit dan bij de compactere modellen, wat te verwachten is bij een 16-inch behuizing.
- Processor: AMD Ryzen AI 9 HX 375 (of Intel Core Ultra 9)
- Grafisch: NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6)
- Geheugen: 16-32 GB DDR5
- Opslag: 512 GB-2 TB PCIe NVMe SSD
- Scherm: 16 inch OLED-touch, 2800×1800, 120 Hz
- Adviesprijs (juni 2026): vanaf 1.199 euro
De Envy 16 is daarmee de meest veelzijdige keuze als je een laptop zoekt die zowel kantoorwerk als lichte tot middelzware gaming aankan, en waarbij je bereid bent wat extra gewicht (2,0 kg) mee te nemen.
Welk model past bij jou? Drie situaties uitgelicht
De vijf modellen richten zich op verschillende gebruikers. Hieronder drie concrete situaties om de keuze scherper te maken.
Situatie 1: Student of thuiswerker met beperkt budget. De ASUS ZenBook S 14 biedt de sterkste combinatie van prestaties, accuduur en schermkwaliteit voor minder dan 1.200 euro. Je krijgt 32 GB RAM standaard, een fraai OLED-scherm en een accuduur die een volle studiedag meegaat. Het enige compromis is de Intel Arc-grafisch, die minder geschikt is voor zware gaming.
Situatie 2: Zakelijke gebruiker of frequent reiziger. De Lenovo ThinkPad X1 Carbon is de meest robuuste keuze. De militaire duurzaamheidscertificering, het uitstekende toetsenbord en de ondersteuning voor bedrijfs-IT-omgevingen maken dit model het minst riskant voor intensief dagelijks gebruik. Mocht het toetsenbord ooit problemen geven, dan regelt Lenovo On-Site-garantie reparatie op locatie.
Situatie 3: Creatieve professional (foto/video/design). De Dell XPS 14 of de MacBook Air M4 zijn hier de sterkste kandidaten. De Dell wint op schermnauwkeurigheid en de beschikbaarheid van Windows-software. De MacBook wint op accuduur en stille werking (geen ventilatorgeluid bij kantoorwerk). Werkt je team met Adobe Creative Cloud op Windows? Kies Dell. Werkt het team op Mac? Kies de Air.
Wil je meer weten over de techniek achter laptopprestaties? Bekijk dan ook het verschil dat een NVIDIA-chip maakt bij grafisch intensieve taken. En als je je oude laptop wil inruilen bij de aanschaf van een nieuwe, lees dan waar je oude elektronica verantwoord inlevert.
Vergelijkingstabel: de 5 beste laptops op een rij
| Model | Prijs (vanaf) | Gewicht | Accuduur | Scherm | Beste voor |
|---|---|---|---|---|---|
| Apple MacBook Air M4 (13″) | 1.299 euro | 1,24 kg | 17-18 uur | IPS Liquid Retina | Mobiliteit, macOS-gebruikers |
| Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 | 1.499 euro | 1,12 kg | 12-14 uur | IPS/OLED optie | Zakelijk gebruik, reizigers |
| Dell XPS 14 (9440) | 1.799 euro | 1,63 kg | 8-10 uur | 3,2K OLED 120Hz | Creatieve professionals |
| ASUS ZenBook S 14 | 1.099 euro | 1,20 kg | 15-16 uur | 3K OLED 120Hz | Studenten, thuis/kantoor |
| HP Envy 16 | 1.199 euro | 2,00 kg | 9-11 uur | OLED-touch 2800×1800 | Groot scherm, lichte gaming |
Wat kost een goede laptop en wanneer is goedkoper ook goed?
De vijf modellen hierboven beginnen allemaal boven de 1.000 euro. Dat roept de vraag op: is er geen fatsoenlijke laptop voor minder te vinden? Het korte antwoord is: ja, maar met kanttekeningen.
Laptops onder de 600 euro zijn geschikt voor heel lichte taken: e-mail, tekstverwerking, videostreaming. Gebruik je de laptop ook voor videoconferenties, lichte fotobewerking of werk je met grotere bestanden, dan loop je snel tegen de grenzen aan. De Consumentenbond merkt in hun koopadvies op dat de geheugenhoeveelheid (minimaal 16 GB) en de opslag (minimaal 512 GB SSD) de meest kritieke specificaties zijn voor de houdbaarheid van een laptop over meerdere jaren.
Een laptop koop je gemiddeld voor 3-5 jaar. Reken je het prijsverschil tussen een model van 700 euro en één van 1.200 euro uit over vier jaar, dan is het verschil per maand minder dan 13 euro. Dat maakt een investering in een beter model voor veel gebruikers financieel logisch.
Zoek je een goed vergelijkingspunt voor jouw specifieke wensen, dan helpt het om ook naar de keuzehulp bij Coolblue te kijken. Die laat je filteren op gebruik, budget en merk, en combineert dat met klantervaringen naast de testscores.
Tot slot: koop je een laptop ook als apparaat voor je televisie of streamingdiensten? Dan is het interessant om te weten welke randapparatuur je nodig hebt voor optimale verbinding. De keuze van het juiste beeldscherm speelt daarin een rol, net als de vraag of je via HDMI of draadloos verbindt.
Consumentenbond versus andere testinstituten
De Consumentenbond is niet de enige partij die laptops test. In Nederland en België zijn er meerdere vergelijkbare organisaties.
Test-Aankoop (België) werkt grotendeels met dezelfde testmethoden als de Consumentenbond en heeft vergelijkbare onafhankelijkheidsgaranties. Voor Belgische consumenten is Test-Aankoop de directe tegenhanger. In de praktijk komen de toplijsten van beide organisaties sterk overeen: de MacBook Air, ThinkPad en Dell XPS duiken ook in de Belgische tests steeds bovenaan op.
Technische media als TechRadar, Tom’s Guide en CHIP Magazine publiceren ook uitgebreide laptoptests, maar met een andere insteek. Ze richten zich meer op technische specificaties en gamingprestaties, minder op dagelijks gebruiksgemak en langetermijnbetrouwbaarheid. Voor de gemiddelde consument is de Consumentenbond-aanpak daardoor representatiever.
Een punt van kritiek op alle testinstituten is dat tests een momentopname zijn. Softwarekwaliteit, bugfixes en stuurprogramma-updates kunnen de prestaties van een laptop na aankoop significant veranderen. Dit speelt met name bij Windows-laptops, waarbij fabrikanten zoals Dell en Lenovo geregeld BIOS-updates uitbrengen die thermisch beheer verbeteren.
Wil je ook vergelijken met de beste powerbanks die de Consumentenbond test? De aanpak is vergelijkbaar: bekijk dan de 5 beste powerbanks volgens de Consumentenbond voor een soortgelijk overzicht.
Veelgestelde vragen
Is de Consumentenbond laptoptest gratis te bekijken?
De volledige testresultaten, inclusief exacte scores per criterium en het “Beste Koop”-label, zijn alleen beschikbaar voor Consumentenbond-leden. Een lidmaatschap kost rond 7,50 euro per maand. Testsamenvattingen en de algemene winnaar per categorie worden soms gratis gepubliceerd in persberichten of op de website als teasers. Via vergelijkingssites als volgensconsument.nl en productenvergelijker.nl zijn de uitkomsten soms ook openbaar samengevat.
Welke laptop is het beste voor studenten?
Voor studenten is de ASUS ZenBook S 14 de sterkste keuze in de top vijf. De prijs begint bij 1.099 euro, wat lager is dan de andere modellen op deze lijst. Het OLED-scherm is prettig voor lang lezen en werken, de accuduur van 15-16 uur overleeft een volle studiedag en de 32 GB RAM-standaard zorgt ervoor dat het model nog jarenlang bruikbaar blijft. Wie echt krap bij kas zit, kan ook kijken naar de Lenovo IdeaPad Slim 5, die buiten de Consumentenbond-top 5 valt maar rond 700 euro goede basisspecificaties biedt.
Kun je een MacBook gebruiken met Windows-software?
Dat kan, maar met beperkingen. Apple ondersteunt geen directe Windows-installatie meer via Bootcamp op laptops met M-chips. Via virtualisatiesoftware zoals Parallels Desktop kun je Windows 11 op een MacBook draaien, maar dat kost extra (Parallels kost rond 100 euro per jaar) en niet alle Windows-software werkt foutloos. Voor gebruikers die afhankelijk zijn van specifieke Windows-programma’s is een Windows-laptop betrouwbaarder. Wil je toch een MacBook maar merkt je dat bepaalde Windows-programma’s vereist zijn, overleg dan vooraf met je werkgever of softwareleverancier.
Hoe lang gaat een laptop gemiddeld mee?
Bij normaal gebruik gaat een kwalitatieve laptop 4-6 jaar mee. De Consumentenbond hanteert als richtlijn dat na vier jaar de prestaties bij Windows-laptops meetbaar afnemen door cumulatieve software-overhead, terwijl Apple-laptops dankzij macOS-optimalisaties iets langer bruikbaar blijven. De accu is vaak het eerst-falende onderdeel: de meeste lithium-ionaccus behouden na 500 laadcycli nog 80% van hun oorspronkelijke capaciteit. Bij dagelijks opladen komt dat neer op 1,5 tot 2 jaar. Accuvervanging kost bij Apple 149-199 euro, bij Windows-laptops varieert dit sterk per merk.
Wat is het verschil tussen RAM en opslag bij een laptop?
RAM (werkgeheugen) bepaalt hoeveel programma’s tegelijkertijd actief kunnen zijn zonder dat de laptop traag wordt. Opslag (SSD of HDD) bepaalt hoeveel bestanden, foto’s en programma’s je kunt bewaren. Een laptop met 8 GB RAM en 1 TB opslag kan veel data opslaan maar voelt bij multitasking al snel traag aan. De Consumentenbond adviseert minimaal 16 GB RAM voor een laptop die in 2026 of later wordt gekocht, zodat het systeem ook over twee jaar nog comfortabel werkt. NVMe SSD-opslag (minimaal 512 GB) is veel sneller dan een gewone SSD en geeft merkbaar snellere opstarttijden.
Moet ik een laptop met of zonder touchscreen kopen?
Dat hangt af van hoe je de laptop gebruikt. Een touchscreen is prettig voor snelle navigatie, tekenen met een stylus en het gebruik als tablet. Nadelen zijn een hogere prijs (meestal 100-200 euro meer voor hetzelfde model), iets hogere stroomverbruik en een gevoelig scherm dat vingerafdrukken aantrekt. De Consumentenbond-modellen op deze lijst hebben grotendeels geen touchscreen (met uitzondering van de HP Envy 16 touchversie), omdat dat geen meetbare invloed heeft op de hoofdcriteria. Werk je met digitale tekeningen of notities, dan is de Microsoft Surface Pro of een laptop met stylus-ondersteuning een betere optie.










